Mapa, kompas, busola, azymut – o co w tym wszystkim chodzi?

Niby prosta sprawa, ale w dzisiejszych czasach coraz mniej osób wie, jak posługiwać się mapą, kompasem i jak poruszać się bez GPS-a. W przypadku, gdy telefon padnie, to wiele osób będzie miało problem z powrotem z lasu, dlatego dzisiaj omówię pewne kwestie związane z nawigacją w terenie.

Gdy mamy telefon i zasięg to wszystko jest ok

Oczywiście gdy macie zasięg i pełną baterię, to dla własnej wygody lepiej jest używać telefonu. Polecam aplikację geoportal, która precyzyjnie wskazuje miejsce stania i wszystkie przedmioty terenowe, które znajdują się w pobliżu. Drogi, rzeki, lasy. Wszystko jest pokazane.

Tylko musisz wziąć pod uwagę, że telefon szybciej się rozładowuje, jeżeli jest zimno, a zasięg jest słaby. Korzystanie z aplikacji również wykańcza baterię, dlatego warto mieć ze sobą mapę i kompas/busolę.

Co zrobić jak zgubisz się w lesie?

Jeżeli nie masz kompasu, mapy a bateria w telefonie jest na wykończeniu, to nie ma sensu używać aplikacji z mapą, bo zaraz telefon się rozładuje i zostaniesz z ręką w nocniku.

Najlepiej jest znaleźć betonowy słupek, na którym są oznaczone oddziały leśne. Później wystarczy zadzwonić na 112 i powiedzieć, przy jakim słupku się znajdujesz.

Prywatne szkolenie wojskowe dla cywili:

Jak trzymać kompas?

Jeżeli jednak masz kompas, do czego oczywiście zachęcam, to sprawa już wydaje się prostsza. Tylko jeszcze trzeba wiedzieć, jak trzymać kompas.

Przede wszystkim trzeba go trzymać równolegle do podłoża.  Dobrze jest, gdy kompas jest wyposażony we wskaźnik poziomu.

Kompas trzymamy obiema rękami na wysokości pępka.

Jak zorientować mapę w terenie?

prywatne szkolenie wojskowe dla cywili - kompas i mapa

Oczywiście na mapie powinien być narysowany kierunek północny lub róża wiatrów. Patrzymy, gdzie busola wskazuje północ i dowiązujemy mapę do kierunku wskazanego przez busolę.

Jak zorientować się gdzie jesteś?

Tutaj już sprawa jest trudniejsza. Trzeba znaleźć charakterystyczne punkty terenowe. Drogi, jeziora, rzeki, wzniesienia, polany, lasy itd.

Jeżeli nie ma charakterystycznych punktów, to trzeba zmienić miejsce stania i spróbować w innym miejscu znaleźć charakterystyczne punkty terenowe.

Co to jest azymut? Wyznaczanie azymutu, odczytywanie azymutu

Jak już jesteśmy przy kompasie, to trzeba również powiedzieć o azymucie. Co to jest azymut?

Azymut jest to kąt między północą a kierunkiem marszu. Ważne jest to, że jest to kąt liczony w prawo, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wyznaczanie azymutu na dany obiekt jest bardzo proste. Wystarczy zgrać muszkę ze szczerbinką na danym obiekcie i odczytać azymut. W przypadku mojej busoli azymut odczytuję w przezierniku.

A co zrobić, jeżeli znam azymut i trzeba wykonać marsz w kierunku wyznaczonego azymutu? Na podziałce ustaw sobie azymut i dowiąż kierunek północny do strzałki na szkle. Można sprawdzić kontrolnie, czy w przezierniku widać wyznaczony azymut.

Co to jest parokrok - obliczanie odległości bez mapy

I teraz pytanie co zrobić jak masz busolę, ale zgubiłeś mapę. Jak obliczyć odległość? Wystarczy liczyć paro kroki. Co to są paro kroki? Jest to odległość dwóch kroków. W zależności od tego, jaki masz chód i jakie duże kroki stawiasz, to paro krok będzie inny.

Dla jednego będzie to 170 cm, dla innego 180 cm. Jednak średnio przyjmuje się 170 cm. Oczywiście przy dłuższych marszach ta odległość może się skracać, ale dla prostych obliczeń bardzo się przydaje.

Gubiłeś mapę, ale masz busole i znasz azymut

Wiesz już teraz jak posługiwać się busolą, wiesz, co to jest azymut. Teraz przyjmijmy, że zgubiłeś mapę i nie wiesz jak wrócić.

Znasz jednak azymut, na jaki szedłeś i odległość, bo pamiętasz, że oddaliłeś się od obozowiska 3 km. Wystarczy teraz wyznaczyć przeciwny azymut na powrót do obozowiska. Jak to zrobić?

Prosta sprawa. W przypadku azymutu od 180, do 360 stopni odejmujesz 180 stopni i masz azymut powrotny.

Gdy marsz był na azymut do 180 stopni, to musisz dodać 180 stopni, żeby otrzymać azymut na drogę powrotną.

Teraz wystarczy liczyć kroki, żeby kontrolować odległość.

3000m podziel na swój paro krok i otrzymasz ilość paro kroków do pokonania.

Obliczanie odległości na mapie

Obliczanie odległości na mapie jest również banalnie proste. Tylko musisz wiedzieć, jaką mapa ma skalę. W przypadku mapy 1:25000 1 cm na mapie to 250 m w rzeczywistości. Gdy jest to mapa 1:50000, to 1 cm oznacza 500 m.

Nie musisz mieć ze sobą linijki. Większość kompasów jest wyposażona w centymetr.

Obliczanie odległości do przedmiotu

Busola może być wyposażona również w podziałkę do odmierzania odległości do obserwowanego przedmiotu.

Odległość (m) = wielkość znanego przedmiotu (cm) x 5 / odczyt z podziałki milimetrowej

Zapraszam do sklepu z bluzami i koszulkami z motywem wojskowym

Szukasz prezentu dla żołnierza albo miłośnika militariów? Dobrze trafiłeś! Zapraszam do sklepu:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top