Jak wygląda Wojsko Polskie – Wojska Lądowe. Ilość żołnierzy i generałów

Dla tych, którzy za bardzo nie orientują się w temacie, postaram się przybliżyć, jak wygląda struktura Wojska Polskiego, a konkretnie wojsk lądowych. Wojska lądowe są najliczniejszą formacją w Wojsku Polskim. Aktualnie w Polsce mamy 4 dywizje ogólnowojskowe i 2 brygady (powietrznodesantowa i kawalerii pancernej). Tworzona jest kolejna dywizja, czyli 1 Dywizja Piechoty Legionów.
 
W drugiej części artykułu dowiesz się, czy mamy wystarczającą ilość generałów. Być może mamy ich za dużo?

Struktura Dywizji Zmechanizowanej

Zanim zaczniemy wgłębiać się w temat, warto przybliżyć, czym tak naprawdę jest dywizja. Składa się ona z mniejszych jednostek. Czyli w skład dywizji zmechanizowanej może wchodzić na przykład:

  •  3 brygady ogólnowojskowe, (może tam być brygada zmechanizowana, brygada pancerna, brygada strzelców
  • jednostki wspierające:
  • pułk przeciwlotniczy,
  • pułk artylerii,
  • pułk logistyczny,
  • batalion remontowy,
  • batalion dowodzenia

No i w takiej dywizji zmechanizowanej powinno służyć, o ile jest w pełni ukompletowana około 15 tys. żołnierzy. 

Kto dowodzi taką dywizją? Oczywiście generał dywizji, czyli gość, który ma na pagonie wężyk i dwie gwiazdki. 

Kto dowodzi brygadą? Generał brygady, który ma wężyk i jedną gwiazdkę. 

Teraz będzie nam łatwo policzyć, ile mniej więcej powinno być żołnierzy w strukturach wojsk lądowych i ilu powinno być generałów. Czy liczebność wojska wpływa na szkolenie wojskowe?

szkolenie wojskowe, żołnierze

Co z liczebnością wojsk lądowych?

W dywizji powinno być 15 tys. żołnierzy. Czyli 4 dywizje dają około 60 tys. żołnierzy. Doliczmy jeszcze dwie brygady (powietrznodesantowa i kawalerii pancernej) i wychodzi, że w jednostkach wojskowych wojsk lądowych powinno być około 65 tys. żołnierzy. 

Jak jest faktycznie? Faktycznie w jednostkach wojsk lądowych jest około 50 tys. żołnierzy. Dlaczego w wojskach lądowych jest mniej żołnierzy, niż powinno? Niektóre brygady w dywizjach liczą zdecydowanie mniej żołnierzy niż powinno ich być faktycznie 

I na przykład brygada, która powinna liczyć 3500 żołnierzy, ma faktycznie mniej jak 1000. I taką brygadą, która jest tak naprawdę wielkości pułku lub batalionu dowodzi generał.

Dlaczego tak jest? Bo taka przykładowa brygada może składać się z 3 batalionów ogólnowojskowych, z których tylko jeden funkcjonuje, a pozostałe dwa są przewidziane na czas konfliktu zbrojnego i wtedy są uzupełniane rezerwistami. 

Więc w czasie pokoju pan generał dowodzi małą strukturą, a dopiero w czasie wojny jest to faktycznie potężna jednostka, ukompletowana w pełni. 

Oczywiście nie wszędzie tak jest. Niektóre brygady są ukompletowane lepiej, inne gorzej.

Szkolenie wojskowe - problem z żołnierzami rezerwy

Tutaj pojawia się pierwszy problem z żołnierzami rezerwy. Bo żeby ukompletować taką brygadę, to nie wystarczy jedynie wziąć ludzi przeszkolonych w ramach obowiązkowych ćwiczeń wojskowych na zwykłego strzelca.  

Trzeba zacząć jeszcze szkolić kierowców, działonowych, żeby miał kto obsługiwać wozy bojowe, czołgi, armatohaubice i inny sprzęt. Bo Ci rezerwiści, którzy to potrafią, to już powoli zaczynają być dziadkami. 

Na razie w wielu przypadkach wygląda to tak, że rezerwa przychodzi na szkolenie. Postoi przy rosomaku, popatrzy, zjara szlugę, później zapcha kichę (zje obiad) i na wóz. Nie na bojowy wóz, tylko na łóżko.

Braki w kadrze szkoleniowej wojska wpływają na szkolenie wojskowe. Niestety instruktorzy nie zawsze są w stanie przygotować się na szkolenie na odpowiednim poziomie.
 
Oczywiście jeżeli zależy Ci na tym, aby przejść przeszkolenie wojskowe, możesz zapisać się na mój kurs militarny. Wspólnie z innymi żołnierzami prowadzą szkolenie wojskowe dla cywili. Przekazujemy wiedzę z zakresu strzelania z różnego rodzaju broni, taktyki, survivalu oraz walki w bliskim kontakcie.

Ilu generałów jest w wojskach lądowych?

To bardzo łatwo policzyć. 4 dywizje to 4 generałów dywizji. W każdej dywizji 3 brygady ogólnowojskowe, czyli 4×3, daje nam 12 generałów brygady. Dodamy jeszcze brygadę kawalerii pancernej i brygadę powietrznodesantową, czyli 2 generałów. W sumie mamy 4 generałów dywizji i 14 generałów brygady. Sumarycznie 18 gienków. Przy założeniu, że każdą brygadą dowodzi generał. Bo nie zawsze tak jest, że na stanowisku generalskim jest generał. Może być pułkownik, któremu dali stanowisko generalskie i teraz gość ma się wykazać, żeby udowodnił czy się nadaje na generała.

Generałowie się wykazują, a żołnierze mają przejebane. 

I teraz ktoś powie. Przecież w Polsce mamy ponad 100 generałów. Gdzie Ci goście się pochowali? 

No przecież mamy jeszcze Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej. Jest Jeszcze Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Tylko że Wojska Lądowe są najliczniejszym rodzajem sił zbrojnych. 

Ok, to liczymy na szybko. Przyjmijmy, że w pozostałych rodzajach sił zbrojnych będzie dwa razy więcej gienków niż w Wojskach Lądowych. Czyli 2×18 daje 36 gienków. Dodajmy do tego 18 gienków z Wojsk Lądowych i mamy w sumie 54 gienków. 

No ale to dopiero połowa. Gdzie są pozostali generałowie?

Gdzie jest generał?

Kiedyś był taki film czarno biały “Gdzie jest generał”. Tylko że oni szukali jednego generała, a my szukamy pięćdziesięciu. 

No to już tłumaczę, gdzie się podziali generałowie i pułkownicy. Bo też mamy wielu pułkowników, których nie ma w jednostkach wojskowych. 

Oczywiście siedzą w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Niektórzy mówią, że to sztab genialny wojska polskiego. Czyli Warszawka się bawi. 

Generałowie zasiadają sobie w różnych komórkach organizacyjnych i zarządach w Sztabie genialnym.

I przykładowo: 

Departament Budżetowy Kierownictwo Dyrektor: Paweł B Zastępca Dyrektora: gen.bryg. Sławomir K Zastępca Dyrektora: płk Dariusz M Zastępca Dyrektora: Anna C 

Departament Innowacji Kierownictwo Dyrektor: gen.bryg. Marcin G Zastępca Dyrektora: płk Jacek N 

Departament Strategii i Planowania Obronnego Kierownictwo Dyrektor: dr Piotr Z Zastępca Dyrektora: Karolina D Zastępca Dyrektora: gen.bryg. Jerzy L 

Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych Kierownictwo Dyrektor: gen.bryg. Bogdan P Zastępca Dyrektora: Anna K Zastępca Dyrektora: Magdalena T

Są oczywiście też generałowie i pułkownicy od obsługi ekspresu do kawy, od obsługi PowerPointa, wyświetlacza itd. 

Bo na przykład na odprawie w sztabie batalionu PowerPointa i komputer obsługuje szeregowy, maksymalnie kapral. W sztabie brygady do tej funkcji to już chorąży. W sztabie dywizji to musi być kapitan. No a w sztabie genialnym co najmniej pułkownik.

Sklep z odzieżą militarną i patriotyczną

Jeżeli bliska jest Ci tematyka wojska i militariów, możesz zamówić w sklepie koszulkę lub bluzę z motywem wojskowym lub patriotycznym.
 
Taka odzież to doskonały prezent dla żołnierza i miłośnika militariów. Wybierz koszulkę z popularnym hasłem “chujowo, ale jednakowo” albo “Andrzeju nie denerwuj się”.
 
Koszulka albo bluza to dobry prezent dla żołnierza z okazji uroczystości wojskowych: przysięgi, mianowania na wyższy stopień oficerski, odejścia na emeryturę, albo z okazji święta Wojska Polskiego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top