Jak wygląda promocja na kaprala - na pierwszy stopień podoficerski. Czy warto iść do szkoły podoficerskiej z cywila?
Ostatnio miałem przyjemność być na uroczystości wojskowej. Zostałem zaproszony przez kuzyna. Była to promocja na pierwszy stopień podoficerski, czyli na kaprala. Impreza bardzo fajna jak się oczywiście stoi z boku i nie trzeba w niej uczestniczyć.
Promocja na pierwszy stopień podoficerski w SPWL w Poznaniu - ceremoniał wojskowy
Ogólnie rzecz biorąc, to wszystko wyszło bardzo ładnie. Dwa rosomaki w tle. Można było sobie porobić zdjęcia. Ogólnie super. Tak na marginesie to róbcie sobie zdjęcia przy polskim sprzęcie wojskowym, bo nie wiadomo jak długo będziemy go jeszcze mieli. Niedługo wszystko pójdzie na Ukrainę (tak pół żartem, pół serio).
Wpadek nie było. No może poza taką drobną, nieznaczącą. Do tego zaraz przejdziemy, bo omówię, jak mniej więcej wyglądają imprezy wojskowe i co się tam dzieje.
Sposób prowadzenia uroczystości wojskowych określa ceremoniał wojskowy. Tam jest wszystko napisana krok po kroku. Co, kto, gdzie, kiedy mów i dlaczego. Gdzie ma stanąć, w jaki sposób i co powiedzieć.
Więc tutaj od razu pierwsza porada dla osób, które uczestniczą w takich imprezach w poczcie sztandarowym, w poczcie flagowym czy jako dowódca kompanii honorowej. Ściągnijcie sobie albo wypożyczcie w jednostce ceremoniał wojskowy i wszystko będziecie wiedzieli.
Jak przyjdzie Ci być dowódcą pocztu sztandarowego podczas uroczystości w kościele, to będziesz wiedział, kiedy oddać honory, kiedy przyjąć postawę zasadniczą itd.
Prezent z okazji promocji na kaprala albo promocji na podporucznika
Jeżeli wybierasz się na promocję na pierwszy stopień podoficerski lub na promocję na pierwszy stopień oficerski, to warto kupić promowanemu jakiś upominek. Nie musi to być coś drogiego.
Prezent dla żołnierza, jaki ja proponuje na różne okazje to koszulka lub bluza z motywem wojskowym i patriotycznym.
Zajrzyj do sklepu i sprawdź, co dla Ciebie przygotowałem.
Kapralom zabierają mundury
Oczywiście muszę tutaj wspomnieć o tym, że po szkoleniu w szkole podoficerskiej kapralom zostały zabrane mundury polowe i buty. Nawet zabierali bieliznę, czyli koszulki i spodenki.
Co to jest za pojebana polityka. I teraz pójdą do jednostek i będą im musieli wydać wszystko nowe. Problem jest taki, że magazyny są puste i są przypadki, że taki kapral chodzi kilka dni bez munduru.
Okres użytkowania munduru polowego to 2 lata. Po 8 miesiącach zabrali kapralom mundury i znowu będą wydawać nowe i ile im się uda wydać. A używane mundury 2 kategorii kto dostanie? Oczywiście osoby wezwane na obowiązkowe szkolenie wojskowe żołnierzy rezerwy.
Debilizm i bezsens w czysto monowskiej postaci.
Jak wygląda uroczystość wojskowa?
Uroczystości wojskowe tak jak już wcześniej wspomniałem, odbywają się na podstawie ceremoniału wojskowego. Omówię teraz przebieg uroczystości na podstawie promocji na pierwszy stopień podoficerski.
Przebieg uroczystości
1. Przybycie pododdziałów, czyli plutonów lub kompani. Stają sobie one najczęściej w kolumnie czwórkowej w wyznaczonym miejscu na placu apelowym.
2. Goście zajmują miejsca na trybunie lub czasami przed trybuną i czekają na dowódcę.
3. Później następuje wprowadzenie kompanii honorowej i orkiestry wojskowej. Zajmują wyznaczone miejsce na placu apelowym.
4. Teraz moment kulminacyjny. Przybycie dowódcy jednostki wojskowej, albo najwyższego przełożonego. Wtedy jest baczność, na prawo patrz i wszyscy dowódcy salutują z dwoma palcami przy głowie, a żołnierze patrzą się na dowódcę i na składany meldunek.
Dowódca podchodzi do sztandaru i oddaje honory, dokonuje przeglądu pododdziału, czyli przechodzi przed szykiem od lewa na prawo, idzie na środek szyku, wita się z żołnierzami słowami czołem żołnierze. Niektórym politykom i przełożonym żołnierze mogliby odpowiedzieć “czołem frajerze”. No i dopiero teraz pada komenda baczność, spocznij i żołnierze salutujący mogą opuścić ręce. Później zajmuje miejsce na trybunie razem z gośćmi honorowymi.
Druga część promocji na kaprala
5. Później następuje podniesienie flagi państwowej RP na maszt. Poczet wychodzi z szyku i maszeruje do masztu. Aktualnie praktykuje się to, że w czasie podnoszenia flagi żołnierze śpiewają hymn (wszystkie 4 zwrotki). I oczywiście podczas hymnu i podnoszenia flagi wszyscy oddają honor.
Z ciekawości spróbujcie sobie oddać honor przez cały hymn ze wszystkimi zwrotkami. Najlepiej jak dzień wcześniej byliście na siłowni i dojebaliście na klatę i barki.
6. Przemówienie dowódcy jednostki wojskowej, przywitanie uczestników uroczystości. Przemówienie komedianta szkoły.
7. Odczytanie rozkazu o mianowaniu na pierwszy stopień podoficerski
8. Teraz najważniejszy moment, czyli promocja. Wystąpienie pocztu sztandarowego i trębacza.
9. Wystąpienie pododdziału promowanych absolwentów.
10. Promocja absolwentów: “dowódca pododdziału absolwentów podaje komendę do wystąpienia prymusa: „Do – PROMOCJI”. Trębacz gra sygnał „Do promocji”. Prymus maszeruje do podestu i staje na nim w postawie zasadniczej. Promujący staje przed prymusem i wygłasza formułę:
„W imieniu na przykład DGRSZ mianuję Pana kapralem Wojska Polskiego”. Następnie promujący wręcza akt mianowania, podaje rękę i mówi: „Gratuluję Panie Kapralu. Prymus odpowiada: »Ku chwale Ojczyzny«. Dowódca pododdziału absolwentów podaje komendę: „Do – PROMOCJI” dla pierwszej zmiany absolwentów.
I później już jest już to robione zmianami. W Poznaniu było tak, że każdy podchodził pojedynczo, ale to z tego względu, że jedynie 17 kaprali było promowanych.
Co się dzieje po promocji?
Co jeszcze rzuciło mi w oczy? To, że generał za każdym razem oddawał honor promowanemu przed promocją i po promocji a kapral stał w postawie zasadniczej i już, że tak powiem, nie odwzajemniał honorów. Po prostu tak im kazano robić. Ogólnie to brzydko wyglądało, że generał oddaje honor, a kapral stoi i nic nie robi.
11. Później może być ceremonia wręczenia wyróżnień. Przy okazji takich uroczystości można kogoś wyróżnić.
12. Później następuje uroczyste ślubowanie.
13. Oczywiście nie może obyć się bez błogosławieństwa. Czyli wychodzi ksiądz i tam ich błogosławi.
14. Później oczywiście na koniec przemówienia, że tam jesteście zajebiści i w waszych rękach jest przyszłość całego wojska polskiego. Będziecie szkolić, dowodzić i odpowiadać. Takie tam wojskowe pierdolety pod publikę.
15. Może być przemówienie prymusa.
16. Na koniec odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”;
17. Tej części w Poznaniu akurat nie było. I bardzo dobrze, bo niepotrzebnie by się to przedłużyło.
“Złożenie gratulacji nowo promowanym (dowódca uroczystości podaje komendy do sformowania przez pododdział nowo promowanych szyku do przyjęcia gratulacji. Najbliżsi i rodziny nowo promowanych podoficerów składają im gratulacje. Po złożeniu gratulacji dowódca uroczystości podaje komendę do przegrupowania pododdziałów nowo promowanych do defilady)”
18. Na koniec przegrupowanie do defilady, defilada i zakończenie imprezy.
Moje wspomnienia z CSWL w Poznaniu
Ogólnie impreza w CSWL w Poznaniu bardzo fajna. Żeby jednak nie było tak fajnie i kolorowo, to przedstawię moje wspomnienia.
Jak ja jeszcze byłem na szkole oficerskiej we Wrocławiu, to często jeździliśmy na szkolenie do CSWL do Poznania. I niestety Poznań kojarzy mi się z ogólnowojskowym betonem.
Chodzi mi przede wszystkim o to, że tam nawet jak się szło na stołówkę, to trzeba to było robić w szyku. Albo przemarsze między budynkami, w których były zajęcia. Co z tego, że jest przerwa i jeden chce się iść odlać, drugi zjeść bułkę a trzeci jest jeszcze najebany, bo wczorajszej imprezie i musi iść się przespać.
Trzeba sformować szyk i przemieścić się do sąsiedniego budynku. Nawet jeżeli są to trzy osoby. A do tego oczywiście ze śpiewem. A jak wojsko nie chce śpiewać, to biegiem.
Szkoda, że oficerowie starsi przyjeżdżający na kontrolę nie dają przykładu. Jak przyjeżdża taka kontrola do jednostki, to jakoś Pan generał nie idzie jako prowadzący kolumnę pułkowników, majorów i innych przydupasów. Wszyscy idą chmarą.
Czy warto iść do szkoły podoficerskiej z cywila, prosto po szkole średniej
Wydaje mi się, że oczywiście warto iść do szkoły podoficerskiej. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że szeregowi z 10-letnim stażem będą takiego kaprala po kilkumiesięcznej szkole traktować z dystansem.
Trzeba jakoś tym żołnierzom zaimponować. Pokaż, w czym jesteś dobry i że podwładni mogą na Ciebie liczyć. Oczywiście szkoła nie przygotuje Cię w 100% do bycia podoficerem dowódcą drużyny. Po przyjściu do jednostki nastąpi zderzenie z rzeczywistością i będzie trzeba zacząć się dużo uczyć.
W jednostce będziesz odpowiedzialny:
– za ludzi,
– za sprzęt
– za zajęcia
Jeżeli masz maturę to z kolei lepiej spróbować dostać się do szkoły oficerskiej. Przez 5 lat masz zakwaterowanie, wyżywienie, uposażenie chyba takie jak szeregowy. No i wychodzisz jako magister.
Nie musisz iść do armii, żeby odbyć szkolenie wojskowe
Zwróć uwagę na to, że wcale nie musisz iść do szkoły podoficerskiej, oficerskiej lub na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, żeby odbyć szkolenie wojskowe.
Wojskowy program szkolenie zawiera wiele niepotrzebnych przedmiotów teoretycznych, takich jak na przykład kształcenie obywatelskie.
Jeżeli zależy Ci na konkretnym szkoleniu bez zbędnych bzdur, zapisz się już dzisiaj na szkolenie wojskowe dla każdego. Moja drużyna składa się z najlepszych wojskowych instruktorów strzelectwa, survivalu, taktyki i walki w bliskim kontakcie.
Na naszych szkoleniach stawiamy na praktykę. Sprawdź najbliższe terminy: