Produkcja mięsa armatniego w Wojsku Polskim

Produkcja mięsa armatniego w Wojsku Polskim

Nie jest tajemnicą, że Ministerstwo Obrony Narodowej chce szybko zwiększyć liczebność armii. Niestety armia nie mówi wprost tego co robi. Pomysł z Dobrowolną Zasadniczą Służbą Wojskową sprawdził się, bo zaraz po szkoleniu podstawowym można zostać żołnierzem zawodowym. Jednak wojsko nadal potrzebuje przeszkolonych obywateli.

"Trenuj Jak Żołnierz" - Szansa czy pułapka

Projekt trenuj jak żołnierz, miał rozwinąć wcześniejszą inicjatywę Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli szkolenie wojskowe “Trenuj z Wojskiem”. Założenia nowego programu szkoleń wojskowych są takie, że ochotnik może przyjść dobrowolnie na szkolenie wojskowe. Pierwszy etap (2-dniowy) to zapoznanie z jednostką, szkolenie BHP, szkolenie z ochrony informacji niejawnych, lekarz i zapoznanie ze sprzętem wojskowym.

Drugi etap trwa 14 dni i jest to już wtedy obowiązkowe szkolenie wojskowe. Warto zauważyć, że z tego etapu nie można zrezygnować, bo kandydat, który zgłosił się na ochotnika jest w bazie danych WCR. Kiedy dostanie decyzję administracyjną o stawieniu się na ćwiczenia wojskowe, to nie ma wyjścia.

Szkolenie wojskowe - 2 etap trenuj jak żołnierz

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zrezygnować z obowiązkowych ćwiczeń, pobierz darmowy poradnik ze strony.

Czyli jak podpiszesz cyrograf, to jesteś w czarnej dupie i musisz stawić się na ćwiczenia.

Niektórzy podpisali już cyrograf, bo pierwszy etap odbył się 6-7 maja. Inni mają jeszcze szansę się zastanowić, bo kolejny pierwszy etap będzie 13-14 maja.

Czyli Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa jest lepsza, bo można zrezygnować w każdej chwili. Nawet były przypadki, że ludzie rezygnowali po niecałych 3 godzinach.

Brak sprzętu, więc potrzeba mięsa armatniego

Jak dobrze wiesz, Polska intensywnie wspiera Ukrainę, oddając jej sprzęt wojskowy. Armatohaubice, czołgi, rosomaki itd. Oczywiście Ministerstwo Obrony Narodowej chce uzupełnić braki w sprzęcie. Niestety kontrakty przewidują dostarczenie nowego sprzętu do 2026 roku.

I teraz jest problem, bo żołnierze, którzy dotychczas szkolili się na sprzęcie, który przekazaliśmy Ukrainie, będą musieli czekać na nowy. Jak długo będziemy czekać? Dostawy będą transzami, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Osoby, które przejdą obowiązkowe szkolenie wojskowe, na które sami wyrazili chęć, stają się mięsem armatnim. Po szkoleniu podstawowym mogą być jedynie strzelcami. Karabinek w rękę i do boju.

Czyli taka osoba po szkoleniu wojskowym podstawowym może służyć w jednostce zmechanizowanej. Taki strzelec wsiada do BWP-1, rosomaka czy w przyszłości borsuka do “desantu”. Do przedziału desantowego.

W momencie kiedy wozy jadą do natarcia, to piechota wysiada z wozów i działa obok wozów. Tak samo jest podczas obrony. Mięso armatnie nie siedzi w wozie. Skorupa ich nie chroni. Wystarczy jedna seria z karabinu maszyn owego i nie ma całej drużyny. Albo wystarczy OPA (Ogniowe Przygotowanie Ataku) artylerii przeciwnika i nie ma całej kompanii (nawet wozów bojowych).

Szkolenie wojskowe nie dla specjalistów, bo szkolimy Ukraińców

Na razie MON skupia się na wojskowym szkoleniu podstawowym mięsa armatniego. Szkolenie specjalistyczne leży, bo jest tak naprawdę niepotrzebne. Zamiast szkolić naszych specjalistów, to szkolimy Ukraińców. Ukraińcy jeżdżą na naszych czołgach, rosomakach, ciężarówkach, wozach piechoty. 

Specjalistów nam nie potrzeba, bo po co jak więcej sprzętu nie mamy. A nawet mamy coraz mniej. Sprzęt z zapasu wojennego został oddany, więc jeżeli nawet przyjdzie żołnierz rezerwy o specjalności kierowca czołgu na szkolenie, to nie będzie miał się na czym szkolić.

Podsumowanie jest takie, że słupki mają się zgadzać, a mięso armatnie ma być przeszkolone do podstawowej roli strzelca.

Co zrobić, gdy nie odpowiada Ci szkolenie wojskowe proponowane przez MON?

Jeżeli chodzi o szkolenia wojskowe to mogę zaproponować kurs militarny organizowany przez porucznikpiotrpowalka.pl

Na szkoleniu wojskowym nauczysz się nie tylko strzelać z broni palnej, ale również będą zajęcia z taktyki, survivalu, terenoznawstwa czy walki wręcz.

Wojsko aktualnie proponuje dla rekrutów jedynie strzelanie s karabinka typy kbk AK, beryl lub Grot.

Na moim szkoleniu będziesz mógł strzelać również z broni krótkiej, gładkolufowej oraz z amerykańskiego karabinka AR-15.

Zapraszamy:

Prezent dla żołnierza na przysięgę i nie tylko

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie jest żołnierzem, to pewnie często zdarza Ci się bywać na wojskowych uroczystościach. Święto wojska polskiego, święto wojsk pancernych i zmechanizowanych, przysięga albo awans, to doskonały moment na zakup prezentu dla żołnierza.

W moim sklepie znajdziesz upominki w postaci koszulek i bluz z motywem wojskowym i patriotycznym. Jest to idealny prezent dla żołnierza i miłośnika militariów.

Zapraszam:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top